POWRÓT DO BAROKU

23 października 2015

tytuł

„Każdy trend generuje swoje przeciwieństwo.”„Wszystko wraca tylko w innej formie, ponieważ po odrzuceniu pewnych wartości po jakimś czasie „przepraszamy” się z nimi i przepracowujemy je od nowa.” To dwie maksymy, z którymi się nie rozstaję, ponieważ świetnie oddają charakter fluktuacji tendencji. Właśnie skończyły się pokazy na sezon SS16, podczas których mogliśmy zaobserwować silny zwrot w stronę barokowej estetyki. Ta zmiana może zwiastować coś więcej niż tylko nowe fasony.

Moda jest ostatnim miejscem przejawów trendów. Jeżeli tendecję możemy zaobserwować na pokazach, to znaczy, że jest już o krok od znalezienia się w głównym nurcie, popularnie zwanym mainstreamem. Minimalizm i utylitaryzm, które długo gościły nie tylko na wybiegach, ale również zdominowały trendy w architekturze, wnętrzach, a przede wszystkim zmieniły sposób myślenia o konsumpcji, powoli ustępują miejsca barokowi. Tak, barokowi. Tylko, że dzisiaj powrót do epoki kojarzącej się z przepychem i ostentacyjnym luksusem nie oznacza jedynie bogato zdobionych tkanin, drogich kruszców oraz przerostu formy nad treścią.

Od lewej: Dries Van Noten, Prada SS16

Od lewej: Dries Van Noten, Prada SS16

Kevin Maney w swojej książce pt. „Coś za coś. Wszechobecny konflikt pomiędzy jakością a dostępnością” pisze o zanikaniu klasy średniej. Coraz większe skrajności w podziale na biednych i bogatych bezpośrednio wpływa na wszelkie wytwory kultury – w tym na modę. Nie istnieje coś takiego jak dobra jakość za niską cenę – za rzeczy cenne trzeba dzisiaj słono zapłacić. I tak jesteśmy świadkami coraz większej rozbieżności między tanim produktem masowym a luksusem. Echo zmian zaczyna pobrzmiewać w branży odzieżowej. Z jednej strony sieciówki, z drugiej racjonalna i etyczna moda z ruchem slow fashion na czele, a z trzeciej coraz bardziej rozwijający się rynek dóbr luksusowych. Ale ten luksus już jest inny. To nie Louis Vuitton i Rolex, bo te marki dla np. azjatyckiego konsumenta już niewiele znaczą. Nowy luksus jest refleksyjny, mniej popularny. Jest też jeszcze droższy i trudniejszy do dostania. Wymaga wysiłku, również intelektualnego.

 

Fragile Future Chandelier by Studio Drift.

Fragile Future Chandelier by Studio Drift.

Dominic Wilcox - Luxury Skimming Stones

Dominic Wilcox – Luxury Skimming Stones

Pokazy mody od lat są świetnym miejscem do obserwacji aktualnych nastrojów społecznych. Utylitaryzm i normcore stanowiły szybką odpowiedź na wielki kryzys. Zapomnieliśmy już o nich, prawda? Potem minimalizm i inwestycja w jakość. Teraz historia zatacza krąg i na wybiegach pojawiły się bogato zdobione tkaniny, hafty, a także feeria barw i nadruków. W związku z tą zmianą nie mogę oprzeć się wrażeniu, że powróciliśmy do dylematów tak charakterystycznych właśnie dla baroku. Racjonalizm jako nurt myślowy dał początek filozofiom przyszłej epoki, a narodził się w cieniu teocentrycznego mistycyzmu i zmysłowego oraz erotycznego manieryzmu. Historia lubi się powtarzać i może w tym razem doczekamy się równie przełomowego oświecenia.

A.P.