Jak ogrzewa się hale magazynowe?

Redakcja

10 stycznia, 2025

Ogrzanie wielkopowierzchniowych obiektów o konstrukcji stalowej wydaje się być prawdziwym wyzwaniem dla projektantów. Prawidłowo zaprojektowany i wykonany system grzewczy powinien bowiem zapewniać komfortowe użytkowanie obiektu, a jednocześnie nie wpływać znacząco na koszty jego eksploatacji, co jest dość trudne w obliczu rosnących cen energii. Jakie rodzaje ogrzewania wykorzystuje się w halach magazynowych?

Hale przemysłowe, w tym hale produkcyjne, hale logistyczne i hale magazynowe projektuje się tak, aby zapewnić komfort cieplny osobom, które mają przebywać w nich na co dzień. W tym celu stosuje się różnorodne systemy obudowy ścian i pokryć dachów gwarantujące wysoki poziom termoizolacyjności. Niestety w naszym kraju ze względu na klimat konieczny jest również montaż rozwiązań rozprowadzających ciepło i tym samym umożliwiających utrzymywanie właściwej temperatury w obiektach w okresie grzewczym.

Ogrzewanie nadmuchowe w halach magazynowych

Dość popularnym rozwiązaniem w tego typu budynkach jest ogrzewanie nadmuchowe, czyli takie, które wykorzystuje gorące powietrze. System podgrzewa powietrze w rozgrzanym wymienniku za pomocą energii elektrycznej lub gazu i kieruje je do wyrzutni, skąd zostaje rozprowadzone po całej hali. W tym przypadku łatwo da się skierować strumienie ciepłego powietrza w konkretne miejsca i zapewnić komfort cieplny pracownikom np. rozładowującym towary.

Co ważne, ogrzewanie nadmuchowe może zostać sprzężone z wentylacją i wykorzystywać częściowo powietrze pobrane z wnętrza obiektu, a częściowo zewnętrze, żeby zmniejszyć koszty i jednocześnie zapewnić odpowiednią ilość świeżego powietrza w obiegu.

Ogrzewanie radiacyjne

Drugim rodzajem ogrzewania, które montuje się w halach stalowych, jest ogrzewanie radiacyjne. To ogrzewanie wykorzystuje radiację – promieniowanie podczerwone. Urządzenia emitujące promieniowanie, czyli promienniki nie podgrzewają powietrza w obiektach, tylko przeszkody znajdujące się na drodze wysyłanych promieni, np. regały, słupy, blaty robocze. Później to te przeszkody oddają ciepło do otoczenia.

Promienniki, podobnie jak ogrzewanie nadmuchowe, można skierować w wybrane miejsca i tym samym zapewnić właściwą dystrybucję ciepła.

Ogrzewanie grzejnikowe w obiektach stalowych

Hale stalowe czasami ogrzewa się również przy użyciu grzejników, ale nie jest to powszechne rozwiązanie. Grzejniki zasilane cieczą grzewczą umieszcza się zazwyczaj pod oknami i wzdłuż ścian. Wtedy, gdy emitują ciepło, wprowadzają powietrze w ruch konwekcyjny. Niestety mają jeden znaczący minus – nie są w stanie ogrzać obiektów o dużej kubaturze, ponieważ gwarantują niewielki zasięg ruchu mas powietrza. Dlatego mogą być wykorzystywane wyłącznie w połączeniu z innym systemem grzewczym.

hale-stalowe-02.jpeg

Kurtyny powietrzne

Na koniec zostały jeszcze kurtyny powietrzne, czyli urządzenia kierujące silny strumień powietrza pionowo w dół. Sprawdzają się w magazynach i centrach logistycznych, w których wielokrotnie w ciągu dnia otwiera i zamyka się bramy. Skutecznie zabezpieczają przed wnikaniem zimnego powietrza do wnętrza, ale zazwyczaj nie są stosowane jako jedyne źródło ogrzewania.

Jak wybrać najlepszy rodzaj ogrzewania do hal magazynowych? Może w tym pomóc doświadczony generalny wykonawca hal stalowych taki jak np. firma Commercecon (https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-magazynowe/), który buduje różne obiekty przemysłowe.

Artykuł promocyjny.

Polecane: