W jakich sytuacjach mają zastosowanie buty ESD i czym się cechują?

Redakcja

19 sierpnia, 2024

W przypadku każdego stanowiska pracy kluczowe jest to, aby przestrzegać wszystkich zasad BHP. Pracownik musi być zabezpieczony przed różnego typu zagrożeniami. Należą do nich między innymi wyładowania elektrostatyczne. W celu przeciwdziałania powstawaniu ładunku elektrostatycznego na ciele stosuje się środki ochrony indywidualnej w postaci obuwia ESD.

Czym cechuje się obuwie ESD?

Obuwie ochronne zawsze powinno dopasować się do konkretnej branży. Inna ochrona jest potrzebna podczas spawania niż pracy na terenie budowy. Każdy typ obuwia różni się właściwościami, co zawsze trzeba mieć na uwadze przy zakupie. W przypadku pracowników, którzy są narażeni na skutki wyładowań elektrostatycznych stosuje się obuwie ESD. Brak odpowiednich środków ochrony indywidualnej sprawia, że człowiek pozostaje bez zabezpieczenia w kontakcie z niebezpiecznymi i szkodliwymi wyładowaniami.

Mogą one doprowadzić do utraty przytomności i skutkować nawet zatrzymaniem akcji serca. Wystarczy łuk napięcia lub iskra, aby doszło do tragedii. Obuwie ochronne ESD odprowadza ładunki, zapobiegając naładowaniu się elektrostatycznemu pracownika. Cechuje się antystatycznością, amagnetycznością i odpornością na poślizg SRC. Absorbuje energię w piętach. Ma specjalną podszewkę o wysokiej paroprzepuszczalności.

Przed czym chroni obuwie ochronne ESD?

Po obuwie ESD należy sięgnąć w przypadku stanowisk pracy dotyczących przemysłu. Jego zadaniem jest zapewnienie należytej ochrony przed wyładowaniami elektrostatycznymi. Ma też zminimalizować ryzyko doznania ich negatywnych skutków. Zadaniem pracodawcy jest zabezpieczenie pracownika przed zagrożeniami typu elektryczne naładowanie. Mając założone specjalne obuwie ochronne ESD, można temu skutecznie przeciwdziałać. Opór stawiany przez buty sprawia, że pracownik może uchronić się przed groźnymi konsekwencjami rozładowania elektrostatycznego i kontaktu z wysokim napięciem.

Szerokie zastosowanie butów ESD

Obuwie ochronne ESD jest stosowane przede wszystkim w przemyśle. Używa się go wszędzie tam, gdzie pracownik może mieć kontakt z wyładowaniami. Buty ESD mają na celu odprowadzanie ładunków elektrostatycznych. W ten sposób możliwe staje się skuteczne chronienie wrażliwych elementów przed uszkodzeniami. Obuwie ESD stosuje się w przemyśle samochodowym, elektronicznym, chemicznym. Powinno się je wykorzystywać w przemyśle lotniczym, optycznym i komputerowym. Buty ESD znalazły zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym. Stosuje się je także w instytucjach zarówno naukowych, jak i laboratoryjnych. Będzie odpowiednim wyborem w przypadku biotechnologii.

Artykuł sponsorowany.

Polecane: