Wypożyczalnia sprzętu budowlanego a optymalizacja kosztów: kiedy wynajem jest bardziej opłacalny niż zakup?

Redakcja

1 grudnia, 2023

Ceny maszyn budowlanych – podobnie, jak wielu innych urządzeń – wciąż rosną. To dla wielu firm działających w Polsce spory problem, który może zaważyć na kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Na szczęście istnieje alternatywa: wypożyczalnia maszyn budowlanych!

Kto skorzysta na wynajmie maszyn budowlanych?

Wbrew temu co mogłoby się wydawać, nie tylko firmy, choć to one są siłą zamachową gospodarki. Można wysnuć takie wnioski po zapoznaniu się z rządowym raportem dotyczącym struktury inwestycji w Polsce. Szacuje się, że 50-52% wszystkich przedsięwzięć o charakterze remontowym lub budowlanym w naszym kraju generują właśnie działalności gospodarcze. Na drugim miejscu, z wynikiem zbliżonym do 25% plasuje się tzw. sektor publiczny, w skład którego należy też wliczyć JST, czyli jednostki samorządu terytorialnego:

  • urzędy gmin,
  • starostwa powiatowe,
  • urzędy wojewódzkie,
  • instytucje zarządzane przez rząd lub podległe mu jednostki, np.GDDKiA.

Wreszcie, z wynikiem oscylującym wokół 18-20%, podium zamykają gospodarstwa domowe: zarówno te, które znajdują się w budynkach wielorodzinnych, jak i tradycyjne domy. Żaden remont nie obejdzie się bez narzędzi. Czasem wystarczą te, jakie mamy w komórce, np. piła, młotek czy śrubokręt. Nie brakuje jednak sytuacji, gdy trzeba udać się do wypożyczalni sprzętu budowlanego jak Drial.pl.

Odpowiednie zarządzanie budżetem: kiedy warto postawić na wypożyczalnie?

Trudno byłoby zliczyć wszystkie takie sytuacje. Można jednak wskazać jeden wspólny mianownik. Warto skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm, jak Drial, za każdym razem, gdy łączna wartość maszyny, jaką musielibyśmy kupić, przewyższałaby korzyści, jakie udałoby się osiągnąć. Trudno byłoby przecież obronić zakup minikoparki w sytuacji, gdy musimy użyć jej tylko raz, na dodatek przez kilka-kilkanaście godzin. Profesjonalna, nowa minikoparka to wydatek zbliżony do 80 tysięcy złotych! Można jedynie domniemywać, że przez wiele lat taka inwestycja po prostu by nam się nie zwróciła. W takiej sytuacji wypożyczalnia sprzętu drogowego, która umożliwi nam wypożyczenie wybranej maszyny, np. minikoparki Yanmar SV18 CR, która umożliwia kopanie na głębokości do 2,42 metra (zasięg ramienia wynosi 2,72 m) to o wiele lepsze rozwiązanie. Za skorzystaniem z usług profesjonalistów przemawia jeszcze co najmniej kilka czynników. Wśród tych najważniejszych trzeba wskazać:

  • organizację przez wynajmującego transportu bezpośrednio na plac budowy oraz późniejszy odbiór urządzenia,
  • pomoc w wyborze właściwej maszyny, która najlepiej sprawdzi się w konkretnym scenariuszu użytkowania,
  • możliwość skorzystania z zamiennika, gdyby doszło do awarii. Co warto podkreślić, w cenniku dobrych wypożyczalni sprzętu budowlanego zwykle pojawia się informacja o tym, że model zamienny będzie dysponował takimi samymi lub podobnymi parametrami technicznymi.

Ile trwa transport maszyny z wypożyczalni pod wskazany adres?

Bez względu na to czy jesteś przedsiębiorcą, czy osobą fizyczną, która chce szybko przeprowadzić remont, musisz upewnić się, że urządzenie, które zamówiłeś, nie pojedzie do Ciebie z drugiego końca Polski. Znacznie wydłuża to cały proces, a przecież na budowie najważniejszy jest właśnie czas wyznaczony na realizację zadania. Właśnie dlatego warto wybierać solidne firmy, które mogą pochwalić się rozbudowaną siecią punktów w całej Polsce. Przykładowo przedstawicielstwa Drial znajdziemy w takich miastach, jak: Białystok, Gdańsk, Legnica, Lublin, Poznań, Płock, Rzeszów, Kraków czy Wrocław. To zaś oznacza, że zamówione urządzenie dotrze do Ciebie bardzo szybko – bez względu na to, w jakim województwie mieszkasz!

Polecane: